Roger A. Deakins gościł w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego

Fot. Krzysztof Szlapa / SFKK

Gościem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego 23 listopada 2022 roku był wybitny operator filmowy Sir Roger A. Deakins wraz z Lady James Ellis Deakins, która od kilku dekad wspiera Deakinsa w działaniach twórczych. Deakins to dwukrotny zdobywca Oscara za zdjęcia do filmów „1917” (2019) w reż. Sama Mendesa i „Blade Runner 2049” (2017) w reż. Denisa Villeneuve’a.

Od połowy lat 80. Deakins rozpoczął pracę na planie filmów fabularnych takich jak „1984” czy „Sid i Nancy” (1986). Po realizacji „Kobieta na Księżycu” (1988) nawiązał współpracę z braćmi Coen przy produkcjach: „Fargo” (1996) i „Bracie, gdzie jesteś?” (2000), a także pracował z Frankiem Darabontem nad ekranizacją opowiadania Stephena Kinga „Skazani na Shawshank” oraz z Martinem Scorsese nad fabularną biografią „Kundun – życie Dalaj Lamy” (1997) – wszystkie filmy nominowano do Oscara w kategorii za najlepsze zdjęcia.

Następne dekady przyniosły Deakinsowi współpracę przy hollywoodzkich produkcjach takich jak: „Szalona odwaga” (1996), „Trzynaście dni” (2000) czy „Piękny umysł” (2001), a także zaangażowanie w niskobudżetowe inicjatywy takie jak „Tajemniczy ogród” (1993) czy „Wszędzie byle nie tu” (1999). Deakins rozwijał także współpracę z braćmi Coen przy następujących realizacjach: „Człowiek, którego nie było” (2001), „Okrucieństwo nie do przyjęcia” (2003) i „Ladykillers, czyli zabójczy kwintet” (2004).

Do nagrody Akademii Filmowej Deakins był nominowany kilkanaście razy, statuetkę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych zdobył pięć razy. Na przestrzeni swojej kariery otrzymał dwa Oscary, pięćdziesiąt nagród i pięćdziesiąt osiem nominacji.

Roger A. Deakins i James Ellis Deakins przebywają w Katowicach w związku z wystawą „Byways / Bezdroża” zorganizowaną w ramach XXXI Festiwalu Ars Cameralis. Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada o godz. 18:00 w katowickiej Galerii Rondo Sztuki.