Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Uroczysty pokaz etiud powstałych w ramach projektu "Rok rzemiosła w filmie. Zanikające zawody w Województwie Śląskim"

03.03.2022

Praca, pasja i umiejętności. Powołanie, tradycja rodzinna czy świadomy wybór? Zegarmistrz, ramiarz, kinooperator, szewc, ceramiczka, operator promu, podkownik, drwal, twórca instrumentów: zwykłe-niezwykłe zawody w obiektywie studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie można zobaczyć w Kinoteatrze Rialto w Katowicach podczas specjalnego wydarzenia kończącego projekt "Rok rzemiosła w filmie. Zanikające zawody w Województwie Śląskim".

W ramach projektu "Rok rzemiosła w filmie. Zanikające zawody w Województwie Śląskim" studenci II i III roku Realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Adama Sikory i prof. UŚ dr hab. Pawła Chorzępy stworzyli 9 filmów krótkometrażowych prezentujących różne zawody rzemieślnicze.

Podczas wydarzenia odbywającego się 12 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w Kinoteatrze Rialto pokazane zostaną filmy:

  • „Ceramiczka” reż. Julia Januszyk i Estera Świętosławska
  • „Szewc” reż. Aleksandra Neyman i Aneta Bochnacka
  • „Podkownik” reż. Jakub Kaźmierczak i Wojciech Węglarz
  • „Kinooperator” reż. Radosław Kozieł i Jakub Piórkowski
  • „Piszczałki żywieckie” reż. Jakub Stoszek i Paweł Kozak
  • „Zegarmistrz” reż. Agnieszka Knocińska i Katarzyna Lewek
  • „Ramiarze” reż. Kornel Prokopowicz i Mateusz Rzońca
  • „Prom” reż. Adrian Grotyński i Bartosz Gaczyński
  • „Zrywka” reż. Radosław Moszczak i Aram Jesajan

Pokazowi towarzyszyć będzie mini koncert Kapeli Fedaków, a po seansie Anna Dudzińska - dziennikarka Radia 357, przez wiele lat związana z Polskim Radiem Katowice porozmawia z twórcami i bohaterami poszczególnych filmów.

Bilety: link

"Rok rzemiosła w filmie. Zanikające zawody w Województwie Śląskim" to wspólny projekt Instytucji Filmowej Silesia Film i Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Wydarzenie będzie zwieńczeniem działań podejmowanych przez Instytucje Filmową Silesia Film w ramach „Roku rzemiosła w Województwie Śląskim”. Cykl powstał w ramach obchodów ustanowionego na 2022 rok przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku rzemiosła w Województwie Śląskim, którego celem jest zachowywanie pamięci o tradycyjnych zawodach rzemieślniczych, prezentacja zawodów rzadkich, które powoli zanikają, jak również nowych, związanych z nowymi technologiami.