Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Vladimir Smutny gościł w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego

03.03.2022
Fot. SFKK

Gościem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w dniach 16-20 stycznia 2023 roku był wybitny operator filmowy Vladimir Smutny. Zajęcia mistrzowskie przeznaczone były dla studentów kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia.

Vladimir Smutny to ośmiokrotny zdobywca nagrody Czeskiego Lwa za najlepsze zdjęcia. Smutny to także autor zdjęć do nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego filmu „Kola” (1996) w reżyserii Jana Sveraka. Najgłośniejszy film ostatnich lat, przy którym pracował to „Malowany ptak” (2019) w reżyserii Vaclava Marhoula oparty na powieści Jerzego Kosińskiego. Za zdjęcia do „Malowanego ptaka” otrzymał m.in. Brązową Żabę na festiwalu Energa Camerimage.

Studenci kierunku Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia w ramach zajęć obejrzeli dwa głośne filmy ze zdjęciami Vladimira Smutnego: „Malowany ptak” (2019) w reżyserii Vaclava Marhoula oraz „Lea” (1996) w reżyserii Ivana Fila. Po każdej z projekcji odbyła się dyskusja. Zajęcia mistrzowskie odbywały się w ramach projektu „Jeden Uniwersytet – Wiele Możliwości. Program Zintegrowany”.