Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Spotkanie z twórcami książki pt. „Nowe miasto. Nowe widzenie”

03.03.2022
fot. FB Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ

Miło jest nam poinformować, że Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego wraz z Muzeum Miejskim w Tychach jest organizatorem spotkania z twórcami książki pt. „Nowe miasto. Nowe widzenie”.

W roku akademickim 2021/2022 studentki i studenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dokumentowali miasto Tychy. Tworzyli pod okiem swojego wykładowcy, cenionego artysty dr hab. Rafała Milacha, prof. UŚ oraz muzealniczki Eweliny Lasoty.

Młodzi ludzie, oderwani od ekranów (po okresie zdalnego nauczania w czasie epidemii COVID-19), wyruszyli w miasto. W 2021 roku mijało 70 lat od rozpoczęcia jego budowy i pomimo tego panowało przeczucie, iż istnieją niedostatecznie poznane dotąd obszary.

Powstała więc książka różnorodna formalnie i konceptualnie. Przedstawia takie tematy, jak nowa architektura czy tożsamość lokalna przejawiająca się w przywiązaniu do GKS-u Tychy. Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania.

W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe? Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co codzienne, lecz nie zawsze nazwane.

Uczestnicy i uczestniczki projektu fotograficznego: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomasz Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Anna Ryń oraz Jakub Stoszek.

Opieka artystyczna naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ

Opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota

16 marca 2023 r. w godzinach od 18:00 do 20:00

Wstęp wolny - obowiązują zapisy (szczegóły w opisie wydarzenia na facebooku: link)