Film trzech absolwentów naszego wydziału już 19 maja w Katowicach podczas 20. Millennium Docs Against Gravity

Animacja z filmu Fantastyczny Matt Parey

Dziś chcemy pochwalić się losami trzech absolwentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, których połączenie sił dało efekt w postaci filmu pt. „Fantastyczny Matt Parey”.

Mowa o Bartoszu Paduchu - reżyserze filmu, Macieju Kochajewskiemu - operatorowi obrazu oraz Justynie Kluczewskiej, jednej z producentów filmu z Fundacja Raban. Wielkie brawa dla Was!

Już 19 maja film będzie można zobaczyć w Katowickim Kino Kosmos!

Film jest próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki. Stał za sukcesami takich tytułów jak: „Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego, na którego podstawie powstała gra firmy CD PROJEKT RED oraz serial dla Netflixa, czy nominowanej do Oscara „Katedry” Tomasza Bagińskiego, według opowiadania Jacka Dukaja. Znakomitym uzupełnieniem przywoływanych wspomnień są animowane sekwencje komiksowego alter ego głównego bohatera. Tytułowy Matt Parey, na pozór wycofany wobec kreowanych przez siebie twórców, wywierał ogromny wpływ na rynek polskiej fantastyki przez kolejne dekady.

Film miał swoją premierę 14 maja w Kinoteka PKiN podczas trwającej 20. edycji Millennium Docs Against Gravity. Korzystając z okazji chcemy zaprosić wszystkich zainteresowanych obejrzeniem filmu do sprawdzenia planu graficznego, który załączyliśmy w poście na naszych mediach społecznościowych. Wiele miast, wiele pokazów festiwalowych.