Katowickie polsko-ukraińskie warsztaty z udziałem studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

fot. Łukasz Dambiec / Fundacja Film Inkubator

W Katowicach odbywają się polsko-ukraińskie warsztaty filmowe, których Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego jest częścią.

„Tylko Popiół” to polsko-ukraińskie warsztaty filmowe produkowane przez katowicką Fundację Film Inkubator oraz sfinansowane ze środków Fundacji PZU, które pozwalają uczestnikom z Polski i Ukrainy na teoretyczne i praktyczne pozyskanie wiedzy z zakresu działań kreatywnych tj. warsztatu aktorskiego, pracy z reżyserem, profesjonalnym aktorem przy udziale operatora kamery i pracy z kamerą w otoczeniu doświadczonych organizatorów i współtwórców.

Po wielu tygodniach przygotowań obecnie trwa etap produkcji warsztatów, który zostanie zwieńczony realizacją dwóch filmów krótkometrażowych, których reżyserem i scenarzystą jest Przemysław Kopacz, student kierunku Reżyseria w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach oraz Absolwent AMA Film Academy w Krakowie na kierunku montaż filmowy.

Ponadto, autorką zdjęć do powstałych z warsztatów filmów jest niezwykle uzdolniona Lena Jabłońska - operatorka kamery, również studentka naszego wydziału, tym razem z kierunku Realizacja Obrazu Filmowego i Fotografia. Pracowała przy takich filmach jak "Chleb i Sól" Damiana Kocura (absolwenta naszej szkoły) czy "Sala Samobójców. Hejter" Jana Komasy oraz przy wielu innych filmach krótkometrażowych.

Przy projekcie pracuje również absolwentka Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego - Justyna Koziarz, która to jest producentką w Fundacji Film Inkubator, brawo!

Co ciekawe, w filmach biorą udział aktorzy z Polski i Ukrainy – zarówno profesjonaliści jak i naturszczycy wybrani w drodze castingu. Filmy powstałe z warsztatów premierowo będą dostępne w 2024 r. Projekt ma na celu integrację oraz aktywizację Polaków i Ukraińców. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Póki co możemy nasycić swój wzrok fotosami - link