Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Wywiad z Karoliną Kłapkowską – rozmawia Samanta Stochla

17.06.2024
Zdjęcia pochodzą z etiudy pt. Badylok, reż. Karolina Kłapkowska

Karolina Kłapkowska, absolwentka kierunku Realizacji obrazu i obecna doktorantka, podczas studiów w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego stworzyła m.in. krótkometrażową etiudę pt. Badylok, która została nagrodzona na kilku polskich festiwalach (w tym na Węgiel Film Festival).

Polecamy uwadze niedawno przeprowadzony wywiad z reżyserką, którego inicjatorką i rozmówczyni jest Samanta Stochla - Referent w Biurze Organizacyjnym – Obsługa Dydaktyczna.

Wywiad nosi tytuł: Staram się słuchać ludzi. Kobieta w świecie filmu, krótką zajawkę pozostawiamy poniżej, a na końcu link do całości materiału.

Zachęcamy do przeczytania!

Samanta Stochla: Kiedy przeglądam napisy końcowe filmów, Twoje nazwisko pojawia się przy wielu funkcjach:  fotosy, oświetlenie, współpraca operatorska, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, operator kamer, a także  teledyski… Czy jest coś, czego przy filmach nie robisz?

Karolina Kłapkowska: Szkoła rzetelnie przygotowuje do zawodu operatora filmowego, jednak warto również zrozumieć każdą z funkcji poszczególnych pionów na planie filmowym. To umiejętność, która w późniejszej pracy nad scenariuszem i opracowaniu całościowej wizji filmu bardzo pomaga, dając pewność w kształtowaniu materii filmowej. Kręciłam również teledyski i uważam, że każde doświadczenie stanowi krok naprzód. Muzyka ma zdolność wyzwalania pewnych obrazów w świadomości człowieka. Później pojawia się pytanie, jak przetłumaczyć to, co „uruchomiło” się na zamkniętą wizualnie formę, czyli na język filmu.

WYWIAD Z KAROLINĄ KŁAPKOWSKĄ

17.06.2024
Zdjęcia pochodzą z etiudy pt. Badylok, reż. Karolina Kłapkowska
17.06.2024
Zdjęcia pochodzą z etiudy pt. Badylok, reż. Karolina Kłapkowska