Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Zapraszamy do udziału w XV edycji projektu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie!

01.07.2024

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego jako patron tegorocznej edycji konkursu pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych do nadsyłania swoich zgłoszeń. Życzymy powodzenia w walce o nagrody. Poniżej szczegóły!

XV edycja projektu fotograficzno-filmowego Obiektywnie śląskie

Tematem przewodnim konkursu jest hasło: CAŁY TEN ŚLĄSK. Prace, które można wysyłać w ramach konkursu to:

 • fotoreportaże (od 3 do 7 zdjęć),
 • krótkie filmy (max. 2 min),
 • fotokasty (max. 2 min).

Termin do wysyłania swoich prac upływa 15 września. Prosimy o dokonywanie tego poprzez stronę organizatora konkursu.

Jak co roku nie narzucana jest interpretacji tematu, bo tyle pomysłów, ilu twórców, a każdy z nas odbiera Śląsk po swojemu. Niektórzy traktują go jako region historyczno-kulturowy, inni jako obecne województwo w jego jeszcze większej różnorodności; dla niektórych składa się on z mikroświatów, a dla innych jest całym światem; Jedni są stąd- inni przyjechali dawno/niedawno, a jeszcze inni wyjechali ze Śląska a mimo to odnajdują go już gdzie indziej, kultywując sentymentalnie jego tradycje, zwyczaje czy po prostu za nim tęskniąc. I czy oni wszyscy mogą czuć się Ślązakami? Dla każdego z nas ŚLĄSK znaczy coś innego....

Najlepsze prace tegorocznej edycji, podobnie jak w latach ubiegłych, wybierze wybitny skład jurorski: Tadeusz Rolke (najwybitniejszy przedstawiciel fotografii reportażowej w Polsce), Tomasz Sikora (jeden z najbardziej znanych fotografów reklamowych i artystycznych), Adam Sikora (operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz), Antoni Cygan (malarz, prof. sztuki, wykładowca ASP w Katowicach) oraz Jacek Joostberens (grafik, prof. sztuki, adiunkt w katedrze w Katedrze Sztuk Pięknych i Użytkowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej).

Wszystkie prace będą zamieszczane regularnie na stronie projektu, poprzez którą można głosować na swoje ulubione prezentacje i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, m.in.: 

 • aparat FUJIFILM X-T50 z obiektywem XC15-45mm od firmy FujiFilm,
 • drukarka do profesjonalnych wydruków firmy Epson Polska,
 • vouchery na sprzęt fotograficzny o łącznej wartości 4000 zł,
 • statyw firmy Manfrotto Befree GT Xpro,
 • trzydniowe pobyty dla 2 os. w nadleśnictwach RDLP w Katowicach,
 • nagroda finansowa o wartości 700 od firmy Szyb Maciej,
 • vouchery na wydruki od firmy Laboratorium Fotosilesia,
 • wejściówki do Kopalni Guido w Zabrzu oraz Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

REGULAMIN KONKURSU

Wielki finał projektu w październiku w katowickim NOSPR-ze, gdzie zostanie podsumowana XV edycja, ale również zaprezentowana wystawa, która następnie odwiedzi wiele prestiżowych miejsc naszego województwa m.in. NOSPR, Akademię Muzyczną w Katowicach, kino Kosmos czy katowicki dworzec PKP.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Katowice.