Nowa Energia na Festiwalu Transatlantyk

10.08.2020
Festiwal Transatlantyk 2020

Wydarzeniem specjalnym 10. edycji Festiwalu Transatlantyk (Katowice, 1-8 października) będzie sekcja „Nowa Energia” prezentująca filmowe bogactwo artystyczne filmowców związanych ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. To nasi absolwenci nadają rytm współczesnemu kinu polskiemu. Ich filmy odnoszą także liczne sukcesy za granicą. O fenomenie katowickiej uczelni, o sposobach, w jakie szkoła pozwala rozwijać się talentom i kształtuje dojrzałość artystyczną, mówić będzie sekcja Nowa Energia. Widzowie i twórcy zbadają też wspólnie, na ile miejsce, w którym szkoła się mieści - czyli Śląsk - oddziałuje na reżyserki i reżyserów.
W ramach sekcji zaprezentowane zostaną filmy Jana P. Matuszyńskiego, Agnieszki Smoczyńskiej, Marcina Koszałki, Piotra Domalewskiego czy Macieja Pieprzycy - w każdym przypadku będzie to jedna etiuda z czasów studiów oraz jeden film pełnometrażowy. Programowi filmowemu towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z reżyserami i pracownikami Szkoły.
Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego jest Partnerem 10. edycji Festiwalu Transatlantyk.