Śląski dzień w Miszkolcu na Węgrzech

10.09.2021

Podczas 17. edycji CineFest Miskolc International Film Festival odbywającego się w dniach 10-18 września w Miszkolcu na Węgrzech zostanie zaprezentowany dorobek kinematografii Górnego Śląska. W ramach przygotowanego programu 11 września o godz. 17:00 zostaną przedstawione m.in. etiudy studenckie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W ramach programu zostaną zaprezentowane trzy bloki tematyczne. Pierwszym z nich będzie mini retrospektywa filmów Lecha Majewskiego, podczas której zostaną pokazane filmy „Wojaczek” (1999) oraz „Angelus” (2001). Reżyser spotka się również z węgierską publicznością. W ramach kolejnej części prezentacji, poświęconej Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, zostaną zaprezentowane etiudy studenckie. W programie znalazły się następujące filmy krótkometrażowe: Mój kraj taki piękny (reż. Grzegorz Paprzycki, 2019), Wyraj (reż. Agnieszka Nowosielska, 2020), Test (reż. Bartosz Toboła, 2020), Mały koniec świata (reż. Karol Ulman, 2020), Seal Story (reż. Bartłomiej Błaszczyński, 2020). Dla najmłodszej publiczności przygotowano natomiast filmy animowane wyprodukowane przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Prezentacja twórczości filmowej Górnego Śląska w Miszkolcu jest realizowana przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, katowicką Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.