Nasze etiudy na międzynarodowych festiwalach w czerwcu

„Seal Story” / fot. Jakub Adamiak

W dniach 7-20 czerwca w Tokio w Japonii odbywa się 24. edycja Short Shorts Film Festival & Asia. To jedna z najważniejszych i największych imprez w całości poświęconych filmom krótkometrażowym na azjatyckim kontynencie. W konkursie filmów nakręconych smartfonami udział bierze dokument „Seal Story” (2020) w reż. Bartłomieja Błaszczyńskiego. W dniu 12 czerwca w Paryżu swój pokaz będzie mieć etiuda „Na wieki” (2021) w reż. Aleksandry Kamińskiej. Pokaz odbędzie się w ramach 18. edycji Festival des Nouveaux Cinémas.

Naszym najczęściej prezentowanym w czerwcu filmem na zagranicznych festiwalach jest „Swoboda” (2021) w reż. Joanny Różniak. Film zakwalifikował się na węgierski Friss Hús Budapest International Short Film Festival, izraelski Tel Aviv International Student Film Festival oraz marokański Morocco Shorts International Film Festival. W konkursie studenckim festiwalu w Tel Awiwie będzie obecne także „Dzień Matki” (2021) w reż. Patryka Kaflowskiego. Natomiast w Maroku o nagrody ubiegać się będą także „Ostatnie dni lata” (2020) w reż. Klaudii Kęski. Natomiast do konkursu studenckiego podczas 25. edycji Zanzibar International Film Festival zakwalifikowała się „Uległość” (2020) w reż. Michała Ciechomskiego.

„Noc za Dnia” (2021) w reż. Katarzyny Sikorskiej zobaczą widzowie 18. edycji Nahal International Student Short Film Festival (Iran) oraz 9. edycji DEA OPEN AIR International Film Festival (Albania).

W sekcjach konkursowych 18. edycji Fest - New Directors / New Films Festival w Espinho w Portugalii swoje pokazy konkursowe będą mieć „Niewolnik” (2021) w reż. Grzegorza Piekarskiego oraz „Rozwiązanie” (2021) w reż. Katarzyny Sikorskiej. Będzie to międzynarodowa premiera obu filmów.

Na największy festiwal poświęcony filmom krótkometrażowym w Ameryce Północnej Palm Springs International ShortFest zakwalifikowało się „The Hero” (2021) w reż. Mileny Dutkowskiej. 28. edycja wydarzenia będzie mieć miejsce w terminie 21-27 czerwca 2022.