Nasi laureaci 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Fot. Anna Bobrowska / Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Wielką Nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Złote Lwy” dla najlepszego filmu otrzymała nasza absolwentka reżyserii Agnieszka Smoczyńska oraz producentki filmu "The Silent Twins" Klaudia Śmieja – Rostworowska (absolwentka kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej) i Ewa Puszczyńska.

„Platynowe Lwy”, nagrodę za całokształt twórczości ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrał nasz wykładowca – reżyser Filip Bajon.

Nasza wykładowczyni Beata Dzianowicz podczas uroczystej Gali Zakończenia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymała nagrodę indywidualną za debiut reżyserski lub drugi film za film „Strzępy”.

Dzień wcześniej podczas Młodej Gali odbywającej się w piątek, 16 września, ogłoszono laureatów Konkursu Filmów Krótkometrażowych oraz zdobywców tegorocznych nagród pozaregulaminowych. Wśród laureatów byli także nasi studenci, absolwenci i wykładowcy.

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie:

• Ewa Puszczyńska – Przewodnicząca
  • Maria Dębska
  • Beata Walentowska

Przyznało Nagrodę Specjalną – nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł za film „Followers. Odpalaj Lajwa” reż. Jakub Radej (student reżyserii). Film wyprodukowano w Studio Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Wyróżnienie – nagrodę finansowa w wysokości 5 tys. zł otrzymał film „Dygot” (2022) w reż. Joanny Różniak. Film „Dygot” wyprodukowano w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nagroda dla najlepszego autora zdjęć w Konkursie Filmów Krótkometrażowych przyznawana przez firmę Heliograf trafiła do Daniela Le Haia (student realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii) za film „Funeralia” (2022) w reż. Bartłomieja Błaszczyńskiego. Film „Funeralia” wyprodukowano w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

Po sukcesie w Wenecji, kolejne nagrody zdobył pełnometrażowy debiut „Chleb i Sól”, naszego absolwenta Damiana Kocura:

• Nagroda Dziennikarzy przyznawana przez dziennikarzy akredytowanych na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
  • Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
  • Nagroda Jury Młodych dla najlepszego Filmu w Konkursie Głównym

Nagrodzony Złotymi Lwami „The Silent Twins” w reż. Agnieszki Smoczyńskiej otrzymał podczas Młodej Gali Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Nasza wykładowczyni Beata Dzianowicz podczas Młodej Gali otrzymała także Nagrodę Onetu – ODKRYCIE FPFF za film „Strzępy”.

Student reżyserii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego - Karol Ulman zdobył I miejsce, 8000 zł ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i realizacja filmu w Konkursie na scenariusz filmu krótkometrażowego inspirowanego „Pociągiem” Jerzego Kawalerowicza za scenariusz filmu „Duchy”.

Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także zdobywców nagród indywidualnych w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poznaliśmy na uroczystej gali w dniu 17 września 2022 roku.