„Joanna d’Arc” i „Uwięziona” z wyróżnieniami na 20. edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

Wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego etiudy dokumentalne „Joanna d’Arc” (2022) w reż. Aleksandra Szamałka i „Uwięziona” (2021) w reż. Piotra Bielińskiego wracają z 20. edycji Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy z wyróżnieniami Konkursu Głównego Filmów Krótkometrażowych w kategorii dokument. Wyróżnienia przyznało Jury w składzie: Katarzyna Kebernik, Mateusz Demski i Michał Ciechomski.

„Uwięziona” w reż. Piotra Bielińskiego otrzymała wyróżnienie za „poruszenie ważnego i aktualnego tematu, za uchwycenie i przedstawienie nieoczywistej relacji rodzicielskiej, która niesie nadzieję i zrozumienie”.

„Joanna d’Arc” w reż. Aleksandra Szamałka otrzymała wyróżnienie za „wrażliwość i empatię w portretowaniu nieoczywistej, silnej, niezłomnej bohaterki”.

Wśród tegorocznych laureatów Konkursu Głównego Filmów Pełnometrażowych są absolwenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Marcin Filipowicz otrzymał Grand Prix wśród fabuł za film „Braty”. Natomiast Piotr Rosołowski wspólnie z Elwirą Niewierą otrzymali Grand Prix wśród produkcji dokumentalnych za film „Syndrom Hamleta”.

20. edycja Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy odbywała się w dniach 7-15 października 2022.