Nasi laureaci Festiwalu Spektrum w Świdnicy

Wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego filmy „Joanna d’Arc” (2022) w reż. Aleksandra Szamałka oraz „Dygot” (2022) w reż. Joanny Różniak wracają z 8. edycji Festiwalu Filmowego Spektrum w Świdnicy z wyróżnieniami.

„Joanna d’Arc” (2022) w reż. Aleksandra Szamałka otrzymała wyróżnienie w Konkursie Okiem Młodych — Dokument za "poruszającą i wzmacniającą historię kobiety dokonującej wyborów, które wydają się niemożliwe do spełnienia. Reżyser nie ocenia bohaterki. W sposób wrażliwy i uczciwy portretuje jej świat. „Joanna d’Arc” jest dowodem na to, że definiujące cię kategorie takie jak przynależność klasowa, kulturowa czy społeczna, można zawsze przekroczyć i że nigdy nie jest za późno na zmiany". Wyróżnienie przyznało Jury w składzie: Anna Serdiukow, Jakub Socha i Anna Zakrzewska.

Etiuda „Joanna d’Arc” otrzymała także II Nagrodę Jury Więziennego przyznaną przez osadzonych z Aresztu Śledczego w Świdnicy.

„Dygot” (2022) w reż. Joanny Różniak otrzymał wyróżnienie w Konkursie Okiem Młodych – Fabuła. Wyróżnienie przyznało Jury złożone z osób z niepełnosprawnościami z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Jury doceniło "ukazanie niepełnosprawności, dotyku i tańca".

Wśród laureatów festiwalu jest także "Sonata" w reż. Bartosza Blaschke, która zwyciężyła w Konkursie Spektrum przeznaczonemu dla filmów pełnometrażowych. Bartosz Blaschke jest absolwentem kierunku Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografia Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

8. edycja Festiwalu Filmowego Spektrum odbywała się w dniach 22 - 29 października 2022 w Świdnicy.