Krzysztof Lang z Nagrodą dla najlepszego filmu na 13. Ekran Toronto Polish Film Festival

Wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dr hab. Krzysztof Lang otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu na 13. edycji Ekran Toronto Polish Film Festival za film „Marzec ‘68” (2022). Nagrodę przyznało Jury w składzie: Ottie Lockey, Larry Anklewicz, Anne Marie Perrault, Paulina Lyskawa, Małgorzata P. Bonikowska, Butch Kaplan i Katie Uhlmann. Film fabularny w reż. Krzysztofa Langa otrzymał także Nagrodę Canadian Polish Business Association. 13. edycja Ekran Toronto Polish Film Festival odbywała się w dniach 16-20 listopada 2022 w Toronto w Kanadzie.

W konkursie krótkometrażowym 13. edycji Ekran Toronto Polish Film Festival brały udział 4 etiudy wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego:

• „Dzień matki” (2021), reżyseria: Patryk Kaflowski // zdjęcia: Patryk Roman // kierownictwo produkcji: Katarzyna Bielińska, Konrad Petrenko-Goljanek
  • „Funeralia” (2022), reżyseria: Bartłomiej Błaszczyński // zdjęcia: Daniel Le Hai // kierownictwo produkcji: Alicja Osiej
  • „Na wieki” (2021), reżyseria: Aleksandra Kamińska // zdjęcia: Aleksandra Kamińska // kierownictwo produkcji: Marta Nowak
  • „Niewolnik” (2021), reżyseria: Grzegorz Piekarski // zdjęcia: Antoni Grałek // kierownictwo produkcji: Natalia Pietsch, Maja Zaleska, Grzegorz Piekarski, Antoni Grałek

Ekran Toronto Polish Film Festival to coroczne, tygodniowe wydarzenie poświęcone promocji polskiej kinematografii i produkcji filmowej, skupiające się na polonijnej społeczności kanadyjskiej i kanadyjskich twórcach filmowych z polskimi korzeniami i dziedzictwem. Festiwal organizowany jest w the Revue cinema – najstarszym kinie w Toronto – zlokalizowanym w samym sercu Roncesvalles Village.