Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Wernisaż wystawy Ryszard Czernow Vanitas 2023

03.03.2022

Dnia 2 lutego 2023 miał miejsce w Muzeum Śląskiem (Galeria Spichlerz) wernisaż otwierający wystawę pt. Ryszard Czernow Vanitas 2023.

Na wystawie zaprezentowanych jest 38 prac w formie wielkoformatowych wydruków (cybergrafii), których autorem jest dr hab. Ryszard Czernow Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autor tak pisze we wstępie do swojej wystawy: „Vanitas 2023 nie jest (…) zbiorem typowych martwych natur, których celem jest jedynie wywołanie wrażenia estetycznego. Świat, który pokazuję jest wielowarstwowym zbiorem fotorealistycznych kompozycji, gdzie fotografia pełni funkcję służebną; jest tworzywem do realizacji nadrzędnej koncepcji wizualnej.

…Vanitas 2023 obrazuje przejściowy stan materii nieożywionej, w której czas nieustannie „rzeźbi” swoje ślady. Szczególnie otaczające nas artefakty, będąc pod wpływem fizyko-chemicznych praw doczesnego świata ulegają nieustannej, destrukcyjnej presji owego czasu. Czasu, który wprzęga je w swoisty krąg obiegu materii; vanitas.”

Wystawę będzie można oglądać do maja 2023 a w trakcie jej trwania organizatorzy z Muzeum Śląskiego planują także spotkanie autorskie połączone z projekcją kompozycji sono-wizualnej pt.”Martwe z natury. Duch materii”.