Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Przypominamy o wystawie cybergrafii pt. „Ryszard Czernow Vanitas 2023”

03.03.2022
fot. muzeumslaskie.pl (Rafał Wyrwich)

Przypominamy o możliwości odwiedzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie to do 07.05.2023 r. mają Państwo okazję do bliższego zapoznania się z twórczością jednego z wykładowców Szkoły Filmowej, dr hab. Ryszarda Czernowa, prof. UŚ.

Wystawa cybergrafii „Ryszard Czernow Vanitas 2023” skupia w sobie wieloznaczeniowy zbiór prac pochodzących zarówno z lat poprzednich jak i tych mniej odległych, niedawno minionych - można by rzec, współczesnych.

Motywem przewodnim artysty jest szeroko pojęte przemijanie, rozumiane jako mniej lub bardziej destrukcyjny upływ czasu, mający wpływ na wszystko co otacza społeczeństwo, poprzez rzeczy materialne do nas samych. Wszystko ulega wyniszczeniu i nic nie jest trwałe, a stanowi to tylko pewien proces, który rozpoczyna swój bieg już od samego początku stworzenia.

Profesor sam przyznaje, że pozostawia pewne pole do interpretacji swoich dzieł, zmuszając tym samym odbiorcę do refleksji, uzależnionej od jego wrażliwości i doświadczenia życiowego. Każdy ma więc szansę zobaczyć coś innego wśród cyfrowych kompozycji.