Norweska premiera filmu Dagmary Drzazgi

W czwartek, 22 czerwca na Kvitsøy odbyła się norweska premiera filmu dokumentalnego pt. „Draugen”, reżyserką którego jest dr hab. Dagmara Drzazga, prof. UŚ, wykładowczyni akademicka Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego.

Kvitsøy to małe norweskie miasto, w którym to cztery lata temu realizowane były zdjęcia do dokumentu traktującego o historii Wojciecha Bógdoła ps. „synek”, czyli pochodzącego z Mikołowa mężczyznę wcielonego do Wehrmachtu. W Norwergii, do której wysłali go Niemcy, znalazł swoją miłość i norweską rodzinę, która potraktowała go jak syna. Z czasem Wojciech wszedł w konspirację, bo jeszcze w Polsce poprzysiągł, że nie będzie "służyć Niemcom".

Premierze mającej miejsce w Centrum Historycznym towarzyszyła społeczność miasteczka oraz twórcy filmu, dla których to powrót do pięknego miasta wywołał wiele uśmiechu i radości, gdyż historia którą ukazano w filmie dokumentalnym - jest czymś, co miasteczko ciągle ma w swoim sercu.