Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Fotorelacja z przedpremierowego pokazu filmu Dagmary Drzazgi

05.02.2024
Na zdjęciu Dagmara Drzazga, fot. Ilona Ptak

22 marca 2024 r. w Kinie Kosmos odbył się przedpremierowy pokaz najnowszego filmu dokumentalnego w reżyserii naszej wykładowczyni – dr hab. Dagmary Drzazgi, prof. UŚ. Wracamy z krótką fotorelacją, by choć odrobinę oddać klimat panujący wówczas na sali kinowej. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom i gratulujemy wszystkim twórcom!

Zagłębie. PAMIĘĆ - film opowiada o zagładzie ludności żydowskiej w Zagłębiu w czasie II wojny światowej. Twórcy dokumentu towarzyszą grupie ze Światowego Związku Żydów Zagłębia z Izraela, Kanady i Stanów Zjednoczonych, która przyjechała do Polski, aby uczcić 80-rocznicę likwidacji gett w Będzinie i Sosnowcu. Wykorzystano nieznane relacje ocalonych, a także wiele unikatowych materiałów archiwalnych zarówno radiowych, jak i fotograficznych.

Po projekcji odbyła się rozmowa z bohaterami filmu i niektórymi jego twórcami. Obecną na miejscu była m.in. Danuta Niciarz, która pamięta zagładę ludności żydowskiej w czasie wojny w Zagłębiu.

Udział w produkcji, poza dwiema wykładowczyniami ze Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego - Dagmary Drzazgi (scenariusz, reżyseria) i Krystyny Nowojskiej (producentki) mieli również: Witold Kornaś, Michał Sławiński i Bartosz Dominik (zdjęcia), Jakub Laki Jędras (zdjęcia lotnicze), Andrzej Piwowarczyk (dźwięk) i Beata Widuch (montaż i udźwiękowienie).

Produkcja: TVP SA Oddział w Katowicach dla TVP Historia, 2024 r. Film dokumentalny został dofinansowany przez Inicjatywę Doskonałości Badawczej Uniwersytetu Śląskiego.

26.03.2024
Na zdjęciu Dagmara Drzazga, fot. Ilona Ptak
26.03.2024
Na zdjęciu Dagmara Drzazga, Krystyna Nowojska i Danuta Niciarz, fot. Ilona Ptak
26.03.2024
Rozmowa po pokazie, na zdjęciu m.in. Dagmara Drzazga i Krystyna Nowojska, fot. Ilona Ptak
26.03.2024
Na zdjęciu Dagmara Drzazga, Krystyna Nowojska i Danuta Niciarz, fot. Ilona Ptak
26.03.2024
Na zdjęciu D. Drzazga, fot. archiwum prywatne D. Drzazgi