Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | kieslowski.pl

Zapraszamy na projekcję kompozycji sono-wizualnej – 30 czerwca 2024 r.

17.06.2024

Trwa Tydzień Śląska w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, my z tej okazji zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w projekcji kompozycji sono-wizualnej autorstwa naszego wykładowcy!

Ryszard Czernow. Martwe z natury. DUCH MATERII” - taki tytuł nosi kompozycja sono-wizualna autorstwa dr. hab. Ryszarda Czernowa, prof. UŚ, której projekcja odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 30 czerwca w Kinie Kosmos, w godzinach od 17:00 do 18:00

OBOWIĄZUJĄ ZAPISY

Kompozycja sono-wizualna pt. „Duch materii”, powstała na bazie obrazów (cybergrafii), które składają się na cykl pt. ”Martwe z natury”, prezentowany w kilku galeriach sztuki w formie wystaw. Owe obrazy pierwotnie posiadały formę wielkoformatowych wydruków. W wyniku animacji ich cyfrowej wersji oraz precyzyjnemu skomponowaniu dźwięku, powstała quasi filmowa projekcja.

Jest to wielowarstwowy zbiór fotorealistycznych kompozycji, gdzie fotografia pełni funkcję służebną; jest tworzywem do realizacji nadrzędnej koncepcji wizualnej. Tak powstały obraz nie ma swojego czasu. Jest zawieszony w nieokreślonej czasoprzestrzeni. Nie odnosi się także do konkretnego fragmentu rzeczywistości, bo jej w naturze nie ma. Został całkowicie wykreowany z fotograficznych wizerunków realnie istniejących obiektów.

„Duch materii”, ukazuje przejściowy stan materii ożywionej i nieożywionej, w której czas nieustannie „rzeźbi” swoje ślady. Otaczające nas artefakty będące pod wpływem fizyko-chemicznych praw doczesnego świata, ulegają nieustannej, destrukcyjnej presji owego czasu. Czasu, który wprzęga je w swoisty krąg obiegu materii.

ZAPISY I WIĘCEJ INFORMACJI