Beata Dzianowicz z Nagrodą Złote Zęby na 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce

Wykładowczyni Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dr hab. Beata Dzianowicz otrzymała główną nagrodę „Złote Zęby” dla najbardziej interesującego filmu fabularnego za film „Strzępy” (2022) na 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Z kolei dr hab. Krzysztofowi Langowi przyznano Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu za film „Marzec ‘68” (2022). 34. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce odbywała się w dniach 5-20 listopada w Chicago.

Wśród laureatów festiwalu jest także film „Sonata” w reżyserii absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Bartosza Blaschke. „Sonata” otrzymała Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę za najlepszy debiut filmowy.

Pełna lista laureatów 34. Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago: link

W kategoriach krótkometrażowych o nagrody w Chicago rywalizowały 3 etiudy wyprodukowane w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:

• „Gniazdo” (2021), reżyseria: Gracjana Piechula // zdjęcia: Aleksandra Kamińska // kierownictwo produkcji: Julia Wasiak
  • „Gorące krzesła” (2022), reżyseria: Rafał Waraczewski // zdjęcia: Adam Pietkiewicz // kierownictwo produkcji: Adam Kiełbasa, Piotr Chyliński, Liwia Dzierżawa
  • „Swoboda” (2021), reżyseria: Joanna Różniak // zdjęcia: Łukasz Łatanik // kierownictwo produkcji: Maria Kawalec

Odbywający się w Chicago Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce to największa cykliczna impreza filmowa promująca film polski poza granicami kraju. Festiwal cieszy się świetną reputacją w mediach lokalnych i międzynarodowych. „The New York Times” uważa PFFA za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej, a „The Chicago Tribune” nazywa imprezę historią chicagowskiego sukcesu.